تحلیل سهام شاراک - پتروشیمی شازند اراک

سعید محمد

سهامدار تایید شده
عضویت VIP
#1
تحلیل سهام شاراک
پتروشیمی اراک خریدار نفتا و تولید کننده اولفین ها و مشتقات ازان است. خوراک مایع با دلار مبادلاتی محاسبه می شود درحالی که محصول نهایی با دلار آزاد به فروش می رسد. یکی از اصلی ترین نگرانی ها این است که نرخ خوراک با دلار آزاد محاسبه شود که می تواند منجر به کاهش با اهمیت سود در این شرکت شود اما در مقطع فعلی شاهد آن هستیم که پلی اتیلن سنگین شرکت به 63 میلیون ریال در هر تن رسیده که رقم بسیار مناسبی است درحالی که قیمت نفتا 560دلار است .
بررسی تاثیر دلار در سود شاراک
با رشدی که دلار و قیمت اولفین در دنیا داشته که به خاطر عدم استفاده از پلاستیک مستعمل در چین است، شرایط به نفع شاراک تغییر کرده است.
از طرفی نفت نتوانست بالای 70دلار تثبیت شود و از طرف دیگر اولفین ها رشد کردند لذا به نظر می رسد وضعیت بهتر از ماه های قبل است.
توجه داشته باشید درحالی میانگین نفتا طی ماه های اخیر بین 550 تا 600 دلار متوسط نرخ پلی اتیلن 46میلیون ریال بوده اما این شرکت طی 9 ماهه 420ریال نعادل 338 میلیارد تومان سود ساخته همچنین در 11 ماهه کل مبلغ فروش را پوشش داده درحالی که تصور تحلیلی این است که بهای تمام شده عقب مانده باشد لذا بودجه خود را طبعا 10 درصد افزایش می دهد و 600 ریال به طور تقریبی سود می سازد اما با نرخ های فعلی می توان امیدوار بود که 650 ریال سود بسازد.
نمودار میان مدت شاراک
به چارت نگاه کنید، متوجه فیدبک سهم به کانال فرضی خواهید شد، امید وارم که سهم بتواند مقاومت فعلی را بشکند، به این خاطر که در موقعیت حساسی از منظر تکنیکالی می باشد.
تحلیل-شاراک.jpg

بررسی گزارش بهمن ماه شاراک
در بهمن ماه شرایط خوبی را داشته است و در یک فروش بسیار خوب 3187میلیاردریال فروش زده است که رشد نرخ محصولات شرکت به واسطه رشد دلار مشخص است. سهم در دی ماه نیر 2779 میلیارد ریال فروش داشته است که عدد خوبی است. سهم گزارش آذر ماه خود را داد که 2734 میلیارد ریال اعلام کرده است. سهم در ابان ماه با فروش 2145 میلیارد ریالی مواجه بوده در مهرماه با فروش 2166 میلیارد ریالی مواجه بوده.
رشد نرخ ها نیز در اکثر محصولات شاراک چشم گیر است و این نکته مثبت این گزارش است.
بودجه فروش شاراک 25798 میلیارد ریال، که در 11ماهه 25817 و کل بودجه را در 11 ماهه محقق کرده و این تعدیل سهم را به همراه دارد.
photo_2018-02-27_16-50-12.jpg
 
loading...