تصمیمات جدید ترامپ این بازرگان تازه رئیس جمهور شده

الهام سلوکی

سهامدار تایید شده
مدیر بخش ها
عضویت VIP
#1
روز گذشته خبرهایی منتشر شد مبنی بر آنکه ترامپ قصد دارد بر خودروهای وارداتی به این کشور تعرفه سنگینی وضع کند.
واقع امر اینکه تفکر ترامپ صحیح و مسیری که می رود بسیار اشتباه است.

هزینه ای که ترامپ برای مثبت کردن تراز تجاری می پردازد بیش از منافع آن است. این اشتباه استراتژیک تا حدی است که حالا لابی هایی بر علیه وی در حال شکل گیری است. ترامپ می گوید دلیلی برای منفی بودن تراز تجاری نیست و در واقع قصد دارد خالص صادرات مثبت باشد اما برای رسیدن به این هدف بهترین متحدان خود را آزرده و به صنایع پایین دست نیز بی توجه است.

اکنون که ترامپ بر واردات آلومینیوم و فولاد تعرفه وضع کرده، صنایع پایین دست دست به دامان سیاسیون شده اند که این رویداد، یعنی افزایش تعرفه نه تنها منجر به حذف واردات نمی شود بلکه هزینه تولید را برای صنایع پایین دست افزایش داده و نهایتا منجر به کاهش صادرات محصول پایین دستی به سبب افزایش هزینه خواهد شد.

به نظر می رسد که فعالان صنعت آمریکا برآورد درستی از تاثیر وضع تعرفه داشته اند.
در عالم واقع میبینیم که نه صنعتگر آمریکایی و نه تولید کننده خارج از این کشور، هیچ کدام وضع تعرفه را اتفاقی مثبت نمی دانند!

اما کوبیدن بر طبل جنگ تجاری از سوی ترامپ و بحث در خصوص وضع عوارض خودرو، کشورهای اروپایی، کره جنوبی و ژاپن را به عنوان مهمترین همراهان آمریکا آزرده و آنها را عملا آماده نبرد ارزی/تجاری با آمریکا کرده است.

در طرف مقابل کانادا که جزئی از آمریکا است بیشترین آسیب را از عوارض فولاد به گفته تحلیلگران جهانی خواهد دید و همه اینها نشان می دهد ترامپ با این تفکر که اگر تراز تجاری مثبت باشد همه چیز حل می شود در حال آغاز جنگی است که انتهای آن مشخص نیست.

به هر حال قطعا با بازگشایی بورس سهام اروپا و آسیا، سهام شرکت های خودرویی افت خواهند کرد ضمن آنکه سرمایه گذاران در حال خرید ارز کشورهایی همچون ژاپن، انگلستان و اتحادیه اروپا هستند.
تقویت این ارزها در یک زمان منجر به تضعیف شدید دلار خواهد شد و شاخص دلار را تحت فشار قرار می دهد.

هرچند تمامی این تحولات به نفع ایران تمام می شود اما اگر تصمیمات ترامپ منجر به تضعیف اقتصاد جهانی و تحمیل هزینه های بدون منفعت گردد نهایتا اقتصاد جهانی را زمین خواهد زد که به نفع هیچکس نیست. به هر حال این بازرگان تازه رئیس جمهور شده، گویا آنقدرها هم سر از اقتصاد در نمی آورد و خوشبختانه به حرف مشاورانش نیز توجهی ندارد.

SAHAMDARHA@
 
loading...

مطالب مرتبط